SUCESIÓN APOSTÓLICA

DE SU EXCELENCIA REVERENDÍSIMA

MONSEÑOR JIMY BULA GIANMARIA


Table of Apostolic Succession by Principal Consecrator for the Most Reverend ARCHBISHOP JAMES BOSTWICK

1. ANTONIO CARDINAL BARBERINI, as Archbishop of Rheims 1657. He consecrated in the Church of the Sorbonne, Paris, the son of the Grand Chancellor of France,

2. CHARLEAS MAURICE LATELLIER, succeeding as Archbishop of Rheims, November 12, 1668. He, in turn, consecrated in the church of the Cordeliers, Pontois, and the illustrious

3. JAMES BENIGNE BOSSUET (The Eagle of Meaux) as Bishop of Condom, September 21, 1670. He was transferred to the see of Meaux by Pope Clement X, 1671. He, in turn, consecrated in the church of Chartreuse, Paris,

4. JAMES GOYDON DE MATIGNON, Bishop of Condom, 1693, son of Count De Thoringy. He was Doyen of Lisieux and Abbe Commendataire De St. Victor, Paris. By order of Pope Clement XI, he consecrated at Paris,

5. DOMINIC M. VARLET, as Bishop of Ascalon in partibus, and coadjutor to the Bishop of Babylon, Persia, February 12, 1719. Retiring later to Holland, he died twenty three years after in the Cisterian Abbey of Rhijnwick. In response to the appeals of the Chapter of the Old Catholic Church of Utrecht, he consecrated,

6. PETER JOHN MEINDAERTS, as Archbishop of Utrecht, October 17, 1739. He had been one of several priests ordained in Ireland by Luke Fagan, Bishop of Meath, afterwards Archbishop of Dublin, with the view of sustaining the independence of the ancient Church of the Netherlands, founded by St. Willibrord in the VII Century. By his consecration to the Episcopate, the succession of the Old Catholic Church in Holland has been perpetuated. Archbishop Meindaerts consecrated,

7. JOHN VAN STIPHOUT, as Bishop of Haarlem, July 11, 1745. He, in turn, consecrated,

8. WALTER MICHAEL VAN NIEUWENHUIZEN, as Archbishop of Utrecht, February 7, 1768. He consecrated,

9. ADRIAN BROEKMAN, as Bishop of Haarlem, June 21, 1778. He consecrated,

10. JOHN JAMES VAN RHIJIN, as Archbishop of Utrecht, November 7, 1805. He consecrated,

11. GILBERT DE JONG, as Bishop of Deventer, November 2, 1805. He consecrated,

12. WILLIBROD VAN OS, as Archbishop of Utrecht, April 24, 1814. He consecrated,

13. JOHN BON, as Bishop of Haarlem April 22, 1819. He consecrated,

14. JOHN VAN SANTEN, as Archbishop of Utrecht, June 14, 1825. He consecrated,

15. HERMAN HEYKAMP, as Bishop of Deventer, July 17, 1854. He consecrated,

16. GASPARD JOHN RINKEL, as Bishop of Haarlem, August 11, 1873. He consecrated,

17. GERARD GUL, as Archbishop of Utrecht, May 11, 1892. He consecrated,

18. ARNOLD HARRIS MATHEW, as Regionary Old Catholic Bishop for Great Britain, April 28, 1908, at St. Gertrude's Church, Utrecht. He was elected Archbishop in 1911. He had been ordained to the Priesthood by Archbishop Eyre, at St. Andrew's Roman Catholic Cathedral, Glasgow, June 24, 1877. He came from distinguished Irish parents. He was the great-grandson of Francis Mathew, First Earl of Landaff, of Thomastown Castle, Tipperary. He consecrated,

19. THE PRINCE BISHOPÊDE LANDAS BERGHES in 1912, who in turn consecrated,

20. HENRY CARMEL CARFORA in 1916,* (who was also consecrated by Rene Vilatte in 1915, however, no historical records can be found.) Carfora was elected Archbishop of the United States for all Old Catholics. The Most Rev'd Henry Carmel Carfora ordained the Rev'd

21. FRANCIS XAVIER RESCH to the holy priesthood on August 15, 1933, and consecrated him to the episcopacy on December 8, 1940. He was later elected Archbishop. He consecrated,

22. WALTER XAVIER BROWN to the episcopacy on August 25, 1963, in St. Francis Church, Kankakee, Illinois, who was later elected Archbishop. He consecrated,

23. JAMES EDWARD BOSTWICK as Auxiliary Bishop with right of succession on September 19, 1992, in St. Nicholas Cathedral,Watertown, Wisconsin. He assumed the leadership of the Old Catholic Church of America upon Abp. Brown's retirement effective November 1, 1997, and was installed as Archbishop Metropolitan at the Cathedral Church of the Holy Angels in Wauwatosa, Wisconsin, on December 20, 1997. He consecrated,

24. GONZALO JARAMILLO HOYOS Primate of Colombia and South America; FELIX ERNESTO BELTRÁN RAMOS as Bishop of the Diocese of Bogotá D.C., Colombia, February 10th 2001. He consecrated,

25. LUIS ALFONZO PARRA DAVILA Primate Diocese of Venezuela and South America on May 22th, 2008 and

26. RODRIGO MONTOYA BEDOYA consecrated as Bishop Diocese of Medellín, Colombia on July 4th, 2009 and

27. JIMY BULA GIANMARÍA, consecrated as Bishop Vicar Diocese of Colombia, on October 2th, 2010 and

Dado en Bogotá, D.C. a los doce (02) días del mes de Octubre del año del Señor dos mil diez (2010). (Hay un sello seco)

 ++JIMY BULA GIANMARIA
Arzobispo Iglesia Vetero

Copyright © Iglesia Vetero. Todos los Derechos Reservados.